مهارت تصمیم گیری

مهارت تصمیم گیری، قابلیت انتخاب یک گزینه از میان چندین گزینه موجود با توجه به هدف‌ها، محدودیت‌ها و شرایط مختلف است. تصمیم گیری به عنوان یکی از مهمترین مهارت های مورد نیاز در زندگی شخصی و حرفه‌ای محسوب می شود.

مهارت تصمیم گیری شامل مراحلی مانند شناسایی مسئله، جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، تحلیل و بررسی اطلاعات، بررسی گزینه های مختلف و انتخاب یکی از آن‌ها برای اجرا می‌باشد. همچنین، مهارت تصمیم گیری نیازم

تصمیم گیری چیست؟

تصمیم گیری فرآیندی است که در آن فرد یا گروهی از افراد، برای انتخاب یکی از گزینه های موجود، از میان چندین گزینه، تحلیل و ارزیابی می کنند تا به نتیجه‌ای برسند که برای آن‌ها در شرایط موجود مناسب‌ترین است. تصمیم گیری در زندگی روزمره و همچنین در سازمان‌ها و شرکت‌ها بسیار حائز اهمیت است و در بسیاری از موارد می تواند تصمیمات درست و صحیحی را به دنبال داشته باشد.

مراحل تصمیم گیری

مراحل تصمیم گیری عموماً به شکل زیر است:

 1. تعریف مسئله و هدف: در این مرحله، مسئله باید به دقت شناسایی شود. باید به دقت تحلیل شود که مسئله چیست و چرا باید حل شود.
 2. جمع آوری اطلاعات: در این مرحله، باید اطلاعات مورد نیاز جمع آوری شود. باید مطمئن شویم که داده ها معتبر و قابل اطمینان هستند.
 3. تحلیل گزینه ها: در این مرحله، باید داده ها را تحلیل کنیم. این شامل سنجش و تفسیر داده ها، رتبه بندی اطلاعات و اولویت بندی گزینه ها است.
 4. انتخاب بهترین گزینه : بعد از تحلیل داده ها، باید گزینه های مختلف را بررسی کرده و انتخاب کرد که کدام گزینه بهترین است.
 5. اجرای تصمیم: در این مرحله، تصمیم گرفته شده را اجرا می کنیم.
 6. ارزیابی نتایج: بعد از اجرای تصمیم، باید نتایج آن را ارزیابی کنیم تا بتوانیم ببینیم که آیا تصمیم گیری ما موفق بوده است یا خیر. در صورتی که نتیجه مطلوبی به دست نیامد، باید دوباره از ابتدا شروع کنیم.

تصمیم گیری ممکن است با تکرار مراحل 2 تا 5 همراه باشد تا به یک تصمیم نهایی برسیم.

 • تعریف مسئله و هدف

در فرایند تصمیم گیری، معمولاً ابتدا نیاز است که مسئله‌ای که باید تصمیم گیری درباره آن انجام شود، به طور دقیق تعریف شود. بدین منظور، نیاز است که مسئله به صورت کامل و دقیق توصیف شود و هدفی که با حل آن دنبال می‌شود، مشخص گردد. هدف می‌تواند متنوع باشد و به مثال‌های مختلفی همچون کاهش هزینه‌ها، افزایش فروش، بهبود عملکرد، رضایت مشتریان و … اشاره داشته باشد. با تعریف دقیق مسئله و هدف، انجام فرآیند تصمیم گیری برای رسیدن به هدف مورد نظر ساده‌تر خواهد شد.

برای مثال، فرض کنید که یک شرکت موفق در حال حاضر مشغول فعالیت است اما قصد دارد تعداد مشتریان خود را افزایش دهد. در اینجا مسئله باید به طور دقیق و به شیوه‌ای توصیف شود که بتوان از روی آن، به راه‌حل مناسب برای رسیدن به هدف دست یافت. به عنوان مثال، این مسئله ممکن است عبارت باشد از: “کاهش درصد برگشت مشتریان و افزایش فروش شرکت در مدت شش ماه آینده”، در این حالت هدف، افزایش فروش و کاهش برگشت مشتریان است که با تصمیم گیری در زمینه‌های مختلف از جمله تغییر استراتژی بازاریابی، افزایش کیفیت محصولات، افزایش ارتباط با مشتریان و … برای رسیدن به آن، می‌توان به راحتی تصمیم گیری کرد.

 • جمع آوری اطلاعات

جمع‌آوری اطلاعات، یکی از مراحل اصلی تصمیم‌گیری است که برای پیدا کردن راه‌حل بهتر برای مسئله و هدفی که در ابتدای فرآیند تصمیم‌گیری تعیین کرده‌ایم، انجام می‌شود. در این مرحله، به دنبال جمع‌آوری اطلاعات مرتبط و مفید برای تصمیم گیری هستیم. این اطلاعات می‌تواند شامل داده‌های آماری، نظرات، تحلیل‌ها و هر چیز دیگری باشد که به ما کمک کند تا تصمیم درستی بگیریم.

برای جمع‌آوری اطلاعات می‌توان از روش‌های مختلفی مانند پرسشنامه، مصاحبه، مطالعات کتابخانه‌ای، مشاهده و بررسی داده‌ها و منابع دیگر استفاده کرد. بسته به نوع مسئله و هدف، اطلاعات مورد نیاز ممکن است متنوع باشد و می‌تواند از منابع مختلفی جمع‌آوری شود. با جمع‌آوری اطلاعات، می‌توان بهترین راه‌حل را برای مسئله و هدف خود پیدا کرد.

 • تحلیل گزینه ها

تحلیل گزینه‌ها یکی از مراحل مهم در فرآیند تصمیم گیری است. در این مرحله، گزینه‌های مختلفی که برای حل مسئله مطرح هستند، مورد بررسی قرار می‌گیرند و ارزیابی می‌شوند. در این مرحله، نحوه مقایسه و ارزیابی گزینه‌ها وابسته به مسئله و موقعیت خاصی است که در آن قرار دارید.

برای تحلیل گزینه‌ها در تصمیم گیری، می‌توانید به روش‌های مختلفی از جمله ماتریس تصمیم گیری، درخت تصمیم، تحلیل سوات و تحلیل تأثیرات و هزینه‌ها  روی گزینه‌های مختلف، از جمله نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها، نقاط قوت و ضعف و یا هزینه‌ها و اثرات، استفاده کنید.

همچنین، در تحلیل گزینه‌ها می‌توان از تکنیک‌هایی مانند مشاوره با افراد متخصص، مشورت با همکاران و یا مشاوره با افرادی که تجربه مشابهی را پشت سر گذاشته‌اند، استفاده کرد.

 

 • انتخاب بهترین گزینه 

انتخاب بهترین گزینه در تصمیم گیری به مرحله ای از فرایند تصمیم گیری اشاره دارد که در آن، گزینه‌های ممکن بررسی شده و تحلیل شده و در نهایت بهترین گزینه انتخاب می شود. در این مرحله، باید با توجه به اطلاعات و تحلیل‌های انجام شده، گزینه‌ای را انتخاب کرد که مطابق با هدف و مسئله‌ای که در ابتدا تعریف شده است، بیشترین سود و منفعت را به همراه دارد.

برای انتخاب بهترین گزینه، می‌توان از ابزارهای مختلفی مانند ماتریس تصمیم گیری، درخت تصمیم و مدل های مختلف دیگر استفاده کرد. در این مرحله، باید به دقت همه گزینه‌های ممکن را بررسی کرده و به نکات قابل توجهی مانند هزینه، فرصت‌ها، ریسک‌ها، مزایا و معایب هر گزینه توجه کرد.

 • اجرای تصمیم 

اجرای تصمیم، مرحله‌ای از فرآیند تصمیم‌گیری است که در آن گزینه‌ی انتخاب شده در مرحله‌های قبلی، پس از تصمیم‌گیری و تحلیل‌های لازم، عملیاتی شده و انجام می‌شود. این مرحله بسیار حیاتی و مهم است، زیرا تصمیم‌گیری بدون اجرا، هیچ گونه ارزشی نخواهد داشت.

در اجرای تصمیم، باید به موارد زیر توجه شود:

1- تعیین زمانبندی: پس از تصمیم‌گیری، باید زمانبندی مربوط به اجرای تصمیم تعیین شود. این زمانبندی شامل تاریخ شروع و پایان اجرا، مدت زمان لازم برای اجرا و همچنین مراحل اجرای تصمیم است.

2- تخصیص منابع: برای اجرای تصمیم، نیاز به منابع مختلفی مانند مالی، انسانی، فنی و فرهنگی وجود دارد. لازم است که این منابع به صورت موثر و بهینه تخصیص داده شوند تا تصمیم به خوبی اجرا شود.

3- تعیین مسئولیت‌ها: باید مسئولیت‌های مربوط به اجرای تصمیم و همچنین افرادی که باید این مسئولیت‌ها را برعهده بگیرند، مشخص شوند. این مسئولیت‌ها شامل مراحل اجرای تصمیم و نیز نحوه گزارش دهی و پیگیری پیشرفت اجرای تصمیم است.

 • ارزیابی نتایج

بعد از اجرای تصمیم، باید نتایج آن را ارزیابی کرد تا بفهمید که آیا تصمیم گیری صحیح بوده یا خیر. برای ارزیابی نتایج تصمیم می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید، مانند:

 1. مقایسه نتایج با اهداف: اگر هدف شما در تصمیم گیری واقعیت شد، می‌توانید نتیجه را مثبت ارزیابی کنید. در غیر این صورت باید نگران شکست خود باشید.
 2. مقایسه نتایج با گزینه‌های دیگر: ممکن است در ابتدا به نظر برسد که تصمیم شما درست بوده است، اما با مقایسه نتایج با گزینه‌های دیگر، متوجه شوید که بهترین گزینه را انتخاب نکرده‌اید.
 3. بررسی میزان پیشرفت: بررسی کنید که آیا تصمیم گیری شما منجر به پیشرفت شما یا سازمان شما شده است یا خیر؟
 4. تجربه کسب شده: با انجام تصمیم های بیشتر، تجربه بیشتری نسبت به فرایند تصمیم گیری کسب می کنید و می توانید در آینده بهتر و سریعتر تصمیم بگیرید.
 5. گرفتن بازخورد: بازخورد از دیگران می‌تواند به شما کمک کند تا نتایج تصمیم گیری خود را بهبود بخشید و در آینده بهترین تصمیم را بگیرید.

نتیجه‌گیری: ارزیابی نتایج تصمیم گیری به شما کمک می‌کند تا بازخوردی دریافت کنید و بهترین راه حل را برای مسئله بیابید. این فرایند همچنین به شما کمک می‌کند تا در آینده بهترین تصمیم را بگیرید.

مدلهای تصمیم گیری:

مدل های تصمیم گیری مجموعه ای از الگوریتم ها، قواعد و روش هایی هستند که در فرایند تصمیم گیری استفاده می شوند. این مدل ها به کاربرد آنها و نوع مسئله ای که در بررسی است، تغییر می کنند. در زیر چند مدل تصمیم گیری را معرفی می کنیم:

۱- مدل حرکت به سمت اهداف: در این مدل ابتدا اهداف بلند مدت تعیین می شوند و سپس تصمیمات کوتاه مدت در جهت دستیابی به این اهداف اتخاذ می شوند.

۲- مدل موازنه کردن فرصت ها و تهدیدها: در این مدل، ابتدا فرصت ها و تهدیدهای موجود در محیط شناسایی می شوند، سپس تصمیم گیری در مورد این که از فرصت ها استفاده شود یا از تهدیدها جلوگیری شود، انجام می شود.

۳- مدل تصمیم گیری تجربی: در این مدل، تصمیم گیرنده با استفاده از تجربیات گذشته خود، تصمیمات خود را می گیرد.

۴- مدل تصمیم گیری تحلیلی: در این مدل، تصمیم گیرنده با استفاده از روش های تحلیلی مانند ماتریس سوات، تحلیل هزینه-فایده و … اطلاعات لازم برای تصمیم گیری را جمع آوری می کند.

۵- مدل تصمیم گیری گروهی: در این مدل، تصمیم گیری توسط یک گروه افراد با توجه به نظرات و دیدگاه هر فرد صورت می گیرد.

این مدل ها تنها چند مثال از مدل های تصمیم گیری هستند و بسته به نوع مسئله، مدل های دیگری نیز وجود دارند.

 

در مورد سایر مهارتها بیشتر بدانید:  خود آگاهی، حل مسئله،  ارتباط موثر، مدیریت استرس، مدیریت تفکر انتقادی،  مدیریت هیجانات

 

مقالهٔ حاضر توسط تیم فراتاک تهیه شده است.

اگر در حوزه تصمیم گیری، مشکل یا سوالی دارید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر و شناخت خودتان کمک می خواهید، می توانید با جستجو در سایت فراتاک و انتخاب درمانگری که در این زمینه تخصص و سابقه درمان کافی دارد، به صورت آنلاین  مشورت یا درمان دریافت نمایید.

به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مشابه

حافظه

چگونه حافظه را بهبود بخشیم

مقاله برگرفته ازسایت روانشناسی امروز است ترفندهای حافظه در حالی که صرفاً بازبینی یک واقعیت تازه آموخته شده، تعریف یک کلمه یا برخی اطلاعات دیگر

مثلث تد

رهایی و خروج از مثلث کارپمن

رهایی و خروج از مثلث کارپمن در مطالب گذشته از مثلث كارپمن در تحلیل رفتار متقابل و نقش های قربانی، ناجی و جلاد گفتیم و اینكه اگر كسی در

قربانی- جلاد- ناجی

مثلث کارپمن

نظریه بازی ها اریک برن، بنیان گذار نظریه «بازی‌ها» معتقد بود طرز رفتار ما و طرف مقابل در قالب ناهوشیار و به صورت نوعی بازی

همدلی

همدلی

همدلی چیست؟ همدلی یا هم‌احساسی، به وضعیتی گفته می‌شود که افراد در آن با یکدیگر هم‌احساسی و همزمانی دارند. در این وضعیت، افراد به راحتی

0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop

  فراتاک برای تسهیل ارائه خدمات برای هموطنان عزیز داخل ایران امکان پرداخت ریالی ایجاد کرده است. برای استفاده از خدمات لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.