پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر

برنامه های پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر را می توان به سه سطح تقسیم کرد. هدف پیشگیری اولیه، پیشگیری کردن از اولین مصرف و سوء مصرف مواد مخدر است. این برنامه ها بر خطرات مصرف مواد مخدر و الکل و فایده های عدم مصرف تأکید دارند. برنامه های پیشگیری ثانویه آنهایی هستند که هدفشان برحذر داشتن فرد مصرف کننده از ادامه مصرف و سوء مصرف مواد مخدر در اوایل بروز آن است.

هدف پیشگیری ثالث، درمان وابستگی به مواد و همچنین پیشگیری از عوارض دیگر ناشی از آن است. مانند پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز و هپاتیت از طریق در اختیار قرار دادن سرنگ یک بار مصرف به فرد معتاد است.

اکثر برنامه های پیشگیری، بر دو موضوع تکیه دارند:

 • کسب دانش
 • توسعه مهارتهای مقابله ای

بسیاری از این برنامه ها، موادی چون سیگار، الکل و حشیش را که به آنها “مواد دروازه ای” می گویند، هدف قرار میدهند.  اینها تأکیدشان بر اطلاع رسانی در مورد خطرات آنهاست. البته این اصل را هم باید در نظر گرفت که داشتن اطلاعات در مورد مواد و خطرات آنها به خودی خود برای پیشگیری کافی نیست. لذا فعالیتهای دیگری نیز در این مورد لازم است به کار گرفته شود.

رویکردهای سنتی در پیشگیری ازسوء مصرف مواد مخدر:

رویکردهای سنتی پیشگیری، معمولاً صرفاً آموزشی است. آنها هدفشان افزایش اطلاعات در مورد عواقب مصرف مواد مخدر و افزایش نگرشهای ضد مواد مخدر در افراد است. مطالعات تجربی عموماً تأیید کرده اند که این رویکردها در بهترین شکل خود تأثیر چندانی ندارند. رویکرد دیگر، خود مسئله اعتیاد را کنار میگذارد و بر افزایش عزت نفس و ارتقای تصمیم گیری مسؤولانه تمرکز میکند.

نظریه ای که در پشت این موضوع قرار دارد این است که سوء مصرف مواد مخدر، به احتمال زیاد در افرادی رخ میدهد که تحت استرس قرار دارند و دچار عزت نفس پایین هستند. برنامه های پیشگیری وقتی تکنیک های جذابرا بکار می گیرند، بیشترین اثربخشی را خواهند داشت. این تکنیکها می توانند مثل بحث های گروهی همتایان یا ایفای نقش  باشند. چراکه اجازه می دهند شرکت کنندگان به طور فعال در یادگیری درگیر شده و مهارتهای آنان تقویت گردد. برنامه های پیشگیری پژوهش مدار میتوانند مقرون به صرفه باشند.

مطالعات نشان داده اند که هر یک دلار که در بخش پیشگیری هزینه میشود، باعث صرفه جویی ده دلار در حوزه درمان مسائل مربوط به مواد مخدر و الکل میشود.

در طراحی برنامه های پیشگیری باید اصول ذیل را مدنظر قرار داد:

 • برنامه های پیشگیری باید عوامل محافظت کننده را افزایش داده و برعکس، عوامل خطر را کاهش دهند
 • برنامه های پیشگیری باید همه اشکال سوء مصرف را شامل شوند ازجمله مصرف مواد مخدر قانونی (سیگار و تنباکو)، مصرف مواد مخدر غیرقانونی (حشیش، هروئین و …)، مصرف نابجای مواد مخدر مجاز مثل مواد استنشاقی یا داروهای پزشکی
 • انواع مشکلات سوءمصرف مواد مخدر در جامعه را در برگیرند، عوامل خطر اصلاح پذیر را هدف قرار داده و عوامل محافظت کننده مشخص را تقویت کنند.
 • برنامه های پیشگیری باید باتوجه به ویژگی های مخاطبان مثل سن، جنسیت و قومیت متناسب سازی شوند تا اثربخشی آنها به حداکثر برسد.
 • برنامه های پیشگیری اجتماع محور که دو یا چند برنامه مؤثر مثل برنامه های خانواده محور و مدرسه محور را باهم ترکیب کنند، می توانند از یک برنامه به تنهایی مؤثرتر واقع شوند.
 • وقتی جوامع، برنامه های پیشگیری را با نیازها و هنجارهای اجتماعی یا شرایط فرهنگی خودشان انطباق میدهند باید اجزای بنیادی مداخلات مبتنی بر پژوهش را مدنظر قرار دهند شامل: ساختار (برنامه چگونه سازماندهی شده و ساختار یافته است)، محتوا (اطلاعات، مهارتها و راهکارهای برنامه)، و ارائه (برنامه چگونه باید انطباق داده شود، اجرا شود و مورد ارزیابی قرار گیرد)

زمان مناسب برای برنامه های پیشگیری:

 • برنامه های پیشگیری باید طولانی مدت و با مداخلات تکرار شونده باشند تا اهداف پیشگیری را تقویت کنند. به عنوان مثال تحقیقات نشان داده است که فواید برنامه های پیشگیری مبتنی بر مدارس راهنمایی در صورتی که در دبیرستان پیگیری نشوند، اثربخشی شان کاهش می یابد.
 • برنامه های پیشگری به طور کلی پنج حوزه را شامل می شوند: فردی، خانوادگی، همسالان، مدرسه و اجتماع. در میان برنامه های اجتماع محور یکی از مهمترین حوزه هایی که باید مدنظر مسؤولان و سیاستمداران در عرصه پیشگیری از اعتیاد قرار بگیرد، محیط کار می باشد.

 

مقاله ی حاضر به قلم  دکتر لیلا سلیمانی نیا می باشد.

لازم به ذکر است که اگر در زمینه اعتیاد مشکل یا سوالی دارید، می توانید  با جستجو در سایت فراتاک و انتخاب درمانگری که در این زمینه تخصص و سابقه درمان کافی دارد، به صورت آنلاین  مشورت یا درمان دریافت نمایید. 

به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. می‌توانید از نام دلخواه استفاده کنید. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

مکانیزم های دفاعی

مکانیزم های دفاعی مکانیزم های دفاعی چیستند؟ اگر بخواهیم بطور عامیانه مطرح کنیم، بسیاری از قوانین اجتماعی و اخلاقی و همچنین بسیاری از عوامل درونی

مهارت مدیریت هیجانات

مهارت مدیریت هیجانات مهارت مدیریت هیجان از جمله مهترین مهارتهاست که باید بیاموزیم. شادی، اندوه، خشم، ترس، تعجب و انزجار حالتهای عاطفی هستند که همه

0
  لیست انتخاب‌های شما

  فراتاک برای تسهیل ارائه خدمات برای هموطنان عزیز داخل ایران امکان پرداخت ریالی ایجاد کرده است. برای استفاده از خدمات لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.