رابطه جنسی در میانسالی و فراتر از آن

دگرگونی‌های فیزیکی که بدن با افزایش سن متحمل می‌شود، تأثیر زیادی بر تمایلات جنسی دارد. این گزارش بهداشتی ویژه، جنسیت در میانسالی و فراتر از آن، شما را از مراحل پاسخ جنسی می‌گذراند. همچنین توضیح می‌دهد که پیری چگونه بر هر کدام تأثیر می‌گذارد. همچنین خواهید آموخت که چگونه بیماری های مزمن، داروهای رایج و مسائل عاطفی می توانند بر قابلیت های جنسی شما تأثیر بگذارند. در نهایت، توضیحاتی در مورد درمان‌های پزشکی مختلف، مشاوره و تکنیک‌های خودیاری برای رسیدگی به رایج‌ترین انواع مشکلات جنسی خواهید یافت.

 

همه چیزهایی که همیشه می خواستید در مورد سکس درمانی بدانید

مشکلات جنسی تقریباً همیشه با مسائل روانی و روابط در هم تنیده هستند. در نتیجه، درمان مشکل فیزیکی (در صورت وجود) تنها نیمی از کار است. اگر مسائل جنسی برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، اضطراب عملکرد، عصبانیت، ناامیدی، عزت نفس پایین، عدم محبت فیزیکی بین شما و شریک زندگیتان و احساس ناامیدی می تواند به زندگی جنسی شما آسیب بیشتری وارد کند و همینطور تمایل به سرزنش خود یا شریک زندگیتان برای مشکل. بیشتر افراد قبل از اینکه بتوانند یک رابطه جنسی سالم را به دست آورند، برای ترمیم فاصله ی عاطفی ایجاد شده توسط مشکل به کمک نیاز دارند.

درمانگران متخصص جنسی دارای مجوز، برای این کار مناسب هستند. آنها نه تنها واجد شرایط درک مسائل عاطفی گسترده مانند درمانگرهای فردی یا زوجی هستند، بلکه درمانگران جنسی، آموزش های پیشرفته ای در پرداختن به مشکلات جنسی خاص دارند و از رویکرد هدفمندتری استفاده می کنند. در ابتدا، معضلات شخصی اساسی و تعارضات روابط عمدتاً در زمینه مشکلات جنسی شما بررسی می شود. در نتیجه، سکس تراپی احتمالاً زودتر از مشاوره سنتی شما را به عملکرد جنسی باز می گرداند. با این حال، همانطور که مشکل جنسی در حال حل شدن است، بسیاری از افراد ترجیح می دهند به کار با درمانگر را ادامه دهند تا مسائل شخصی و روابط عمیق تر را حل کنند.

 

از سکس تراپی چه انتظاری باید داشت؟

برای درک آنچه در طول یک جلسه سکس تراپی رخ می دهد، مهم است که بدانید چه اتفاقی نمی افتد. برخلاف تصور برخی از افراد، این گونه نیست که شما رابطه صمیمانه فیزیکی برقرار کنید و درمانگر شما را تماشا کند! اگر سخت تان است که در مورد زندگی جنسی تان صحبت کنید، می توانید مطمئن باشید که سکس درمانگر شما را تحت فشار قرار نمی دهد. همچنین، به یاد داشته باشید که بخش مهمی از درمان این است که یاد بگیرید چگونه راحت تر در مورد احساسات جنسی خود صحبت کنید.

نقش سکس درمانی کمک به افراد برای کشف ماهیت و علل احتمالی نگرانی های جنسی خود، ارتباط بهتر با نیازها و ترجیحات جنسی و گسترش مجموعه فعالیت های شهوانی و جنسی است. با افزایش لذت و صمیمیت کلی از تماس جنسی، یک زوج قادر خواهند بود از ابراز احساسات عاری از فشارهای هدفمند مقاربت و ارگاسم لذت ببرند.

ویلیام اچ مسترز و ویرجینیا ای جانسون در دهه 1960 پیشگامان درمان جنسی بودند. مدل اصلی شامل یک برنامه درمانی فشرده دو هفته ای بود که حول جلسات درمانی روزانه می چرخید. زوج ها به مؤسسه مسترز و جانسون سفر کردند و در طول مدت درمان در هتل اقامت کردند. اگرچه برنامه‌های فشرده هفته‌ای یا آخر هفته هنوز در چند مرکز در سراسر کشور موجود است، اکثر درمانگران جنسی از قالب اصلاح‌شده‌ای استفاده می‌کنند که در آن زوجین با درمانگر در مطب او برای جلسات هفتگی 50 دقیقه‌ای ملاقات می‌کنند. در بسیاری از شهرهای بزرگ، درمانگرهای جنسی معتبر وجود دارد، بنابراین به احتمال زیاد برای دریافت کمک نیازی به سفر دور از خانه نخواهید داشت.

تمرینات رفتاری

بسیاری از کارهای مربوط به رفتار و ساختن ارتباط، در ارتباط با سکس درمانی، در واقع ما بین جلسات با درمانگر و در خانه انجام می شود. پس از اینکه ارزیابی جامع کامل شد و زوجین با درمانگر احساس راحتی کردند و به او اعتماد کردند، درمانگر تمرینات رفتاری را برای تمرین در خانه تعیین می کند. از شما خواسته می شود که در طول تکلیف خانه بر احساسات و افکار خود تمرکز کنید و در جلسه بعدی آنها را با درمانگر در میان بگذارید.

درمانگر ممکن است به عنوان یک مربی جنسی نیز باشد. در بسیاری از موارد – به عنوان مثال، با تغییرات مرتبط با سن یا سندرم‌های درد واژن – درک اساس فیزیولوژیکی مشکل، اغلب به تسکین اضطراب شما و همچنین همسرتان کمک می‌کند. درمانگر چنین مسائلی را در طول جلسات درمانی با شما در میان می گذارد و ممکن است کتاب های مفیدی را به شما پیشنهاد دهد. او همچنین به شما کمک می کند تا باورهای نادرستی که مانع برقراری رابطه جنسی لذت بخش می شوند را زیر سوال ببرید، مانند “تمام تماس های جنسی باید منجر به مقاربت شود”، “مرد باید شروع کننده فعالیت جنسی باشد” یا “پیش نوازی فقط برای نوجوانان است و رابطهٔ جنسی واقعی نیست.

سکس درمانی همچنین می تواند به شما کمک کند تا برخی از عواملی را که مانع لذت جنسی شما می شوند، کنترل کنید. با درک اینکه عوامل استرس زا کجا هستند و چگونه بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارند، پارتنرها می توانند اقداماتی را برای ایجاد یک محیط آرام و بدون حواس پرتی برای رابطه جنسی انجام دهند. زوج‌های مسن‌تر، که اغلب برای احساس برانگیختگی و رسیدن به ارگاسم به زمان و انگیزه بیشتری نیاز دارند، ممکن است متوجه شوند که از تلاش‌های بیشتر برای ایجاد یک خلق و خوی آرام رمانتیک سود می‌برند.

منبع:

https://www.health.harvard.edu/healthy-aging/sexuality-in-midlife-and-beyond#excerpt

مقالهٔ حاضر توسط تیم فراتاک تهیه شده است.

لازم به ذکر است که اگر در زمینه مشکلات جنسی به مشاوره نیاز دارید، می توانید با جستجو در سایت فراتاک و انتخاب درمانگری که در این زمینه تخصص و سابقه درمان کافی دارد، به صورت آنلاین  مشورت یا درمان دریافت نمایید.

متخصصین ما در زمینه سکس تراپی وهویت جنسی:  نازنین تنهایی ، نسترن رفیعی ، محمد امین زاده و الهه حاتمی هستند و با کلیک روی نام آنها می توانید به صفحه رزرو وقت با آنها بروید.

به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مشابه

حافظه

چگونه حافظه را بهبود بخشیم

مقاله برگرفته ازسایت روانشناسی امروز است ترفندهای حافظه در حالی که صرفاً بازبینی یک واقعیت تازه آموخته شده، تعریف یک کلمه یا برخی اطلاعات دیگر

مثلث تد

رهایی و خروج از مثلث کارپمن

رهایی و خروج از مثلث کارپمن در مطالب گذشته از مثلث كارپمن در تحلیل رفتار متقابل و نقش های قربانی، ناجی و جلاد گفتیم و اینكه اگر كسی در

قربانی- جلاد- ناجی

مثلث کارپمن

نظریه بازی ها اریک برن، بنیان گذار نظریه «بازی‌ها» معتقد بود طرز رفتار ما و طرف مقابل در قالب ناهوشیار و به صورت نوعی بازی

همدلی

همدلی

همدلی چیست؟ همدلی یا هم‌احساسی، به وضعیتی گفته می‌شود که افراد در آن با یکدیگر هم‌احساسی و همزمانی دارند. در این وضعیت، افراد به راحتی

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop

    فراتاک برای تسهیل ارائه خدمات برای هموطنان عزیز داخل ایران امکان پرداخت ریالی ایجاد کرده است. برای استفاده از خدمات لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.